Blog

Bądź na bieżąco

03/042017

Międzynarodowy ślub i wesele

Miłość nie wybiera – jak mówi stare porzekadło ludowe, a w obliczu coraz większej globalizacji związki między osobami z różnych państw przestają być rzadkością. Ich formalizacja odbywa się najczęściej poprzez zawarcie małżeństwa cywilnego. Do tej pory ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z 1986 roku umożliwiała wzięcie ślubu poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego tylko w dwóch miejscach: w zakładzie karnym i w szpitalu. Od 2015 roku przepisy się zmieniły. Teraz każdy może pobrać się w wybranym miejscu w obecności urzędnika USC za dodatkową opłatą. Miejsce musi jednak gwarantować zachowanie powagi wydarzenia i zapewniać bezpieczeństwo uczestnikom.

Potrzebna pomoc…

Zaślubiny małżonków różnego pochodzenia są prawdziwym wyzwaniem logistycznym. Wymagają bowiem połączenia dwóch kultur w jednej uroczystości, równie ważnej dla każdej z rodzin. Warto wesprzeć się w przygotowaniach na doradztwie doświadczonych konsultantów ślubnych, którzy pomogą między innym w:

  • dopełnieniu formalności związanych z organizacją ślubu i wesela w plenerze,
  • opracowaniu koncepcji i motywu przewodniego przy wykorzystaniu tradycji i zwyczajów obu kultur,
  • sporządzeniu stosownego harmonogramu uroczystości,
  • porozumieniu między rodzinami w przypadku bariery językowej,
  • dobraniu wszystkich elementów aranżacji wydarzenia.

 

Niebezpieczny teren…

Im większa odmienność kulturowa, tym większe ryzyko popełnienia „faux pas”, a przecież właśnie o jego uniknięcie najbardziej zabiega się na weselach i ślubach. Dlatego warto zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty uroczystości:

– jedzenie

Organizacja wesela międzynarodowego powinna uwzględniać połączenie różnych kuchni. Należy pamiętać, że kuchnia polska nie zawsze musi odpowiadać preferencjom i przyzwyczajeniom smakowym osób z innych państw, a im bardziej egzotyczny kraj pochodzenia, tym ciężej może być przezwyciężyć te różnice. Ciekawą propozycją jest stworzenie menu z dwoma kuchniami, gdzie przystawki i dania główne będą inspirowane smakami rodzimymi Młodej Pary, a goście będą mogli wybrać jedną z tych opcji.

– muzyka

Warto zapoznać gości ze szlagierami biesiadnymi obu kultur. Z jednej strony przyczyni się to do większej integracji uczestników, z drugiej nie wywoła dyskomfortu u grup, które nie znają danej pieśni. Tu dużą rolę odgrywa wodzirej (warto aby znał oba języki) prowadzący uroczystość, który może poprzez wspólną zabawę nauczyć melodii i refrenu poszczególnych pieśni biesiadnych uczestników. Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie na znane na całym świecie hity muzyczne.

– zabawy

Oczepiny na polskich weselach to tradycja. Jednak nie w każdym kraju zabawy weselne obowiązują. Warto wobec tego uprzedzić gości. Jeśli zbliżony zwyczaj występuje w kraju małżonka, to warto zaczerpnąć podczas oczepin także z jego tradycji. Pozwoli to bawić się dobrze wszystkim gościom i żadna ze stron nie poczuje się pominięta. Warto zapytać też konsultanta o uniwersalne zabawy, np. nauka kroków tanecznych.

WordPress Video Lightbox Plugin