Blog

Bądź na bieżąco

08/122017

Pan Młody – potrzebny od zaraz!

Planowanie ceremonii ślubnej oraz uroczystości weselnej to dla przyszłej Pary Młodej pierwszy poważny test. Pozwoli ocenić jak wspólnie zmagacie się z ważnymi przedsięwzięciami. Konieczne mogą okazać się kompromisy. Trzeba będzie wypracować rozwiązania, które zadowolą obie strony. Planowanie wymagać będzie zaangażowania obu storn, bo wbrew powszechnej opinii – udział narzeczonego w przygotowaniach do ślubu i wesela ma ogromne znaczenie.

Nie zostawiaj jej samej!

W dalszym ciągu można jeszcze spotkać się z opinią, że od mężczyzny wymaga się tylko by pojawił się na ślubie odpowiednio ubrany, w odpowiednim miejscu i czasie. Od kobiety wymaga się natomiast przejęcia ciężaru wszystkich przygotowań. Na szczęście trend ten się odwraca i przyszli Panowie Młodzi coraz chętniej angażują się w przygotowania. I bardzo dobrze! Ogrom prac, jakie należy podjąć, aby zorganizować wymarzony ślub i wesele, przerasta często pary, a co dopiero jedną osobę. Mężczyzna nie powinien zostawiać swojej wybranki w tym momencie samej z koniecznością decydowania o wszystkim samodzielnie. Najlepiej, jeśli część obowiązków planowania przejmie na siebie, zaś część Para Młoda będzie ustalała wspólnie.

Tradycja – trendy czy passé?

Jeszcze w ostatnich dekadach minionego wieku istniał wyraźny podział na część, za którą płaci Panna Młoda i jej rodzina oraz część, którą opłaca Pan Młody i jego rodzina. Podział kosztów był równoznaczny z podziałem obowiązków. W gestii Pana Młodego leżało więc opłacić garnitur, obrączki, bukiet ślubny, orkiestrę, napoje i alkohol, samochód i podróż poślubną. Obecnie podział ten się zmienił, choć w rodzinach hołdujących tradycji można jeszcze spotkać się z niektórymi elementami tego savoir-vivre.

Obowiązki Pana Młodego

Aktualnie podział kosztów z reguły rozkłada się po połowie na każdą z rodzin, a w przypadku małżeństw w późniejszym wieku narzeczeni całość uroczystości finansują z własnej kieszeni. Warto jednak usiąść i rozpisać kolejne elementy przygotowań, dzięki czemu można ustalić od razu podział obowiązków. Panowie z pewnością poradzą sobie z wyborem odpowiedniego garnitury, wynajęciem eleganckiego auta, czy wybraniem podróży poślubnej. Na tym się jednak nie kończy rola mężczyzn. W dniu ślubu i wesela powinni być wsparcie i opoką dla swojej świeżo upieczonej małżonki i zapewnić jej jak najlepszą opiekę. Do niepisanych obowiązków Pana Młodego należy też:

  • przeniesienie Panny Młodej przez próg sali weselnej, a także domu;
  • wzniesienie toastu za małżonkę, a także drugiego – za gości i podziękowanie im za przybycie;
  • zaproszenie do tańca swojej mamy i teściowej;
  • krojenie tortu wraz z Panną Młodą i wzięcie udziału o oczepinach.

WordPress Video Lightbox Plugin